Tańce opisane na tej stronie stanowią jedynie niewielką część wszystkich stylów tanecznych. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najbardziej przydatne w codziennym zdobywaniu parkietów mając na uwadze, że dla większości uczestników kursów taniec jest formą spędzania wolnego czasu, która ma sprawić przyjemność i dawać odskocznię od codzienności. Do każdego tekstu dodaliśmy krótki komentarz zwracając szczególną uwagę na przygotowanie par narzeczeńskich.

Z przyjemnością jednak, na życzenie Państwa, pokażemy inne style taneczne jako etap dalszego wtajemniczania.

PIERWSZY TANIEC PARY MŁODEJ

    WALC WIEDEŃSKI

Walc wiedeński jest najpopularniejszym tańcem standardowym. Bardzo elegancki i wytworny otwiera najznamienitsze bale świata. Na początku budził wiele kontrowersji związanych
z bliskością mężczyzny i kobiety. Obejmowanie partnerki ramieniem postrzegano jako złamanie zasad przyzwoitości i dobrego smaku. Jednak od początku XX wieku stał się najważniejszym tańcem salonowym. 
Walc wiedeński tańczy się w metrum 3/4 w tempie ok. 60 taktów na minutę. W muzyce silniej akcentowane jest uderzenie na jeden. I choć jest stosunkowo prosty jego piękne wykonanie wymaga precyzji, subtelności i dużego wdzięku wirującej pary. 
W naszym Klubie uczymy zarówno wersji trzykrokowej pozwalającej wirować dookoła sali, jak
i uproszczonej dwukrokowej. Nauka pierwszej z nich zajmuje około 4-5 zajęć plus 4-5 lekcji potrzebnych na naukę figur koniecznych do stworzenia całości kompozycyjnej natomiast wersja dwukrokowa może ograniczyć się do około trzech zajęć Z racji na swoją popularność nauka tego tańca zaowocuje świetną zabawą podczas wielu imprez. Jest najczęściej wybierany jako pierwszy taniec pary młodej na ślubie.

    WALC ANGIELSKI

Walc angielski jest jednym z pięciu tańców towarzyskich standardowych. Wywodzi się z połączenia wolnego tańca boston i walca wiedeńskiego opierając się na naturalnych ruchach ciała. Jest tańcem przestrzennym a figury walca oparte są na ruchu po linii ukośnej. Walc angielski tańczy się w tempie 27 - 30 taktów/min.
W pierwszym kroku akcja ciała polega na wyjściu płasko, w drugim na unoszeniu, w trzecim na powolnym zejściu w dół. Tańczony do pięknej, nastrojowej i romantycznej muzyki. 
Uważamy, że z racji na swój przestrzenny charakter w małym stopniu wykorzystywany jest podczas imprez towarzyskich. Wbrew wielu opiniom nie jest tańcem łatwym, gdyż wymaga od tańczących perfekcji technicznej i pełnej harmonii z rytmem. Stworzenie choreografii skomponowanej z kilku figur może wymagać około 8-10 zajęć.

    CHOREOGRAFIE DO WYBRANEGO UTWORU

Choreografia, z języka greckiego choreia - taniec, grapho - piszę jest sztuką komponowania tańców interpretujących daną muzykę. W naszym przekonaniu kolosalne znaczenie ma dobranie odpowiednich ruchów do charakteru pary i wybranej melodii. Najważniejszą kwestią jest z jednej strony wyjście naprzeciw oczekiwaniom pary, która ma własną wizję kreacji ruchu, z drugiej zaś spełnienie wymogów formalnych związanych z rytmem i stopniowaniem napięcia jak również stylem poszczególnych instruktorów. Choreografia wymaga sporego zaangażowania sił i czasu. Natomiast niewątpliwą zaletą jest stworzenie niepowtarzalnego tańca na niepowtarzalną chwilę. Ułożenie i nauka choreografii zajmuje około 10 zajęć.

TAŃCE NA RESZTĘ ZABAWY

    DISCO-SAMBA

Jak sama nazwa wskazuje jest to taniec łączący elementy tańca disco i samby. Taniec uniwersalny tańczony do większości muzyki granej na imprezach w tempie 48 - 54 takty na minutę. Zapewnia dobrą zabawę przez całą noc. Jednocześnie jest tańcem łatwym i efektownym, szczególnie gdy wykorzystuje się większą ilość figur.
W naszym klubie zwracamy uwagę nie tylko na kroki i liczbę figur ale również uczymy partnera techniki prowadzenia partnerki co znacznie ułatwia i czyni z tego tańca świetną zabawę.

    ROCK 'N' ROLL

Powstał w połowie lat 50. w Stanach Zjednoczonych. Jest tańcem żywiołowym, wymagającym od tancerzy świetnej kondycji i doskonałego zgrania. Szokował swoją spontanicznością i dzikością przez co w początkowych latach istnienia był zakazany.
W chwili obecnej tańczonych jest kilka odmian rock and rolla, które wzajemnie się przeplatają. Oprócz techniki tańca i figur akrobatycznych ogromną rolę odgrywa spontaniczność, która czyni każdy taniec niepowtarzalnym. 
Polecamy naukę rock'n'rolla nie tylko ze względu na fakt częstego występowania tego gatunku muzyki podczas wszelakich imprez towarzyskich ale również daje on możliwość szybkiej utraty zbędnych kalorii!